Blog, Wentylacja

Wentylacja ciśnieniowa presso – wszystko co musisz o niej wiedzieć.

kratka cisnieniowa alize auto

System wentylacji stało ciśnieniowej pomieszczeń, charakteryzuje się stałą siłą wyciągu nie zależnie od parametrów zewnętrznych. Dla poprawnego działania takiego układu wentylacji konieczne jest zamontowanie trzech elementów: kratki ciśnieniowej, nawiewnika ciśnieniowego i wentylatora z przetwornikiem ciśnienia. 

Kratka ciśnieniowa presso

Większość kratek sygnowanych logiem dostawcy systemu to kratki alize auto. Od niedawna część firm zaczęła również produkować nieco zmodyfikowane kratki, których zasada działania jest dokładnie taka sama. W zależności od wybranego przepływu kratki 15m3/h, 30m3/h lub 45m3/h kratka posiada dedykowany element regulacyjny. Element ten oprócz zmiany wielkości otworu przelotowego, posiada również ruchomą lotkę. Lotka ta w zależności od sytuacji panującej w instalacji dodatkowo otwiera się lub przymyka. Dodatkowymi elementami są ozdobna kratka i króciec przyłączeniowy z uszczelką zapewniający szczelność połączenia kratki z instalacją wentylacji.  U niektórych producentów możliwa jest rozbudowa kratki wentylacyjnej o moduł tłumika hałasu, który nieznacznie może poprawiać słyszalny dźwięk pochodzący z wentylacji.

alize auto wg produkt

Kratka ciśnieniowa

Nawiewnik ciśnieniowy

Nawiewnik ciśnieniowy jest elementem, który ma zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Możemy tutaj wyróżnić dwa główne typy nawiewników: nawiewniki okienne montowane w ramie okna i nawiewniki ścienne montowane w konstrukcji budynku. Ze względu na różnice w gabarycie nawietrzaki posiadają różną możliwość przepływu świeżego powietrza. Te montowane w ramie okiennej realnie są w stanie przepuścić od 10-20m3/h, a ścienne około 30m3/h. Przepływ przez nawiewniki powinien kompensować się z ilością powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W praktyce oznacza to, że jeżeli z mieszkania wyciągamy 100m3/h powietrza zużytego, to należy zapewnić taką samą ilość świeżego powietrza, stosując odpowiednią ilość nawietrzaków.

nawiewnik nawiewniki cisnieniowy cisnieniowe ventec vt 101

Nawiewnik ciśnieniowy

Wentylator do systemów ciśnieniowych

Do systemów wentylacji ciśnieniowej możemy zastosować bardzo szeroki typoszereg wentylatorów dachowych i wentylatorów kanałowych. Najistotniejszym elementem w tym wypadku jest automatyka sterująca pracą wentylatora. Moduł automatyki wyposażony jest w przetwornik ciśnienia i coraz częściej zegar czasowy, pozwalający zmieniać nastawę pracy wentylatora w trybie dzień/noc.

Przetwornik ciśnienia odpowiedzialny jest za stały pomiar ciśnienia w rurze wentylacyjnej i dostosowanie prędkości obrotowej wentylatora do panującej sytuacji w instalacji.  Ważne, aby właściwie dopasować system regulujący do typu silnika wentylatora. Najważniejsze na tym etapie jest określenie typu silnika wentylatora AC lub EC. W przypadku wentylatorów EC regulacja odbywa się sygnałem 0-10V, w przypadku wentylatorów AC jest to najczęściej regulacja napięciowa, jak w przypadku potencjometru.

114674

Wentylator do systemów ciśnieniowych

Wentylacja ciśnieniowa – posumowanie

Reasumując system wentylacji stałociśnieniowej, zapewnia stabilną i zrównoważoną wentylację. Dla zapewnienia poprawnej pracy wentylacji wymagane jest stosowanie dedykowanych elementów systemów presso. Istotne jest zarówno dbanie o wentylator, który jest sercem układu, jak również o elementy armatury. Każdy użytkownik oczekujący skutecznej wentylacji w swoim mieszkaniu powinien regularnie czyścić kratki i nawietrzaki w mieszkaniu. Niewątpliwym plusem systemu jest fakt, że dobrze radzi sobie z niewielkimi zmianami lokatorskimi.