Blog

Jak samodzielnie wykonać montaż klimatyzatora – krok po kroku ?

Caucasian male master in blue shirt cleans filters, installs and fixes air conditioner indoors

Samodzielny montaż klimatyzatora

Czy marzysz o własnym chłodnym azylu w upalne dni? Nie musisz być ekspertem, by zamontować klimatyzator samodzielnie. W tym artykule odkryjesz prosty przewodnik krok po kroku, który umożliwi Ci stworzenie idealnej temperatury w swoim domu.

Warto jednak pamiętać, że w związku z obowiązującymi przepisami  ”Ustawa f-gazy” pracę z czynnikami chłodniczymi może wykonywać tylko przeszkolony personel posiadający odpowiednie uprawnienia. W praktyce oznacza to, że próbę szczelności instalacji, wykonanie próżni i nabicie urządzenia czynnikiem powinniśmy zlecić firmie z odpowiednimi uprawnieniami.

Samodzielny montaż klimatyzatora krok 1 – instalacja chłodnicza

Instalacja chłodnicza składa się z dwóch rur miedzianych lub aluminiowych o różnej średnicy w odpowiedniej fabrycznej izolacji. Rozmiar rur zależy od mocy jednostki wewnętrznej i wytycznych producenta. Dla urządzeń o mocy 2,5 i 3,5 kW jest to 1/4″ i 3/8″, dla urządzeń o mocy 5 kW średnica rur wynosi 1/4″ i 1/2″. Dobrą praktyką jest sprawdzenie podanych średnic w karcie katalogowej producenta szczególnie dla urządzeń o mocy 5 kW. Niektórzy producenci mają urządzenia o mocy np. 4,6 kW i stosują wtedy średnice równe urządzeniom o mniejszej wydajności.

Izolacja rur zapewnia ochronę termiczną i przeciwwilgociową, dlatego ważnym aspektem jest dbanie w czasie montażu o jej ciągłość. W przypadku uszkodzenia izolacji wystarczy ją skleić.

Długość rur powinna być równa odległości trasy, jaką będziemy ją prowadzić pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną z naddatkiem około 1 mb. Razem z instalacją chłodniczą należy prowadzić przewód zasilająco sterujący. Bezpieczny zestaw posiada pięć żył o przekroju 2,5 mm2. Dla większości klimatyzatorów wystarczy przewód 4 x 1,5 mm2, ale przygotowujemy instalacją umożliwiającą zmianę w przyszłości klimatyzatora na inny model. Przewód zasilająco sterujący powinien być dłuższy o około 50 cm z każdej strony od naszej instalacji chłodniczej.

Na co zwrócić uwagę:

        1. Rury miedziane w czasie wszystkich prac muszą być szczelnie zabezpieczone tak, aby nic nie dostało się do środka.
        2. Rury chłodnicze należy zakielichować używając do tego profesjonalnej kielicharki. Przed kielichowaniem rurę należy zgratować i nałożyć na nią narzutkę / nakrętkę służącą do połączenia z jednostkami. Nakrętki znajdują się w zestawie. Jeżeli nie posiadasz kielicharki lub nie wiesz, jak to zrobić to tutaj możesz kupić rurę fabrycznie zakielichowaną na mb. Klikając w odpowiednią średnicę rurki, zostaniesz przeniesiony do odpowiedniej aukcji – 1/4″, 3/8″, 1/2″, 5/8″.

W przypadku montażu przez profesjonalistę na tym etapie powinieneś posiadać: obcinaczki do rur miedzianych, gratownik, kielicharkę, zaślepki do rur miedzianych.

rura miedziana z kielichem

Rura miedziana z kielichem

Samodzielny montaż klimatyzatora krok 2 – instalacja odprowadzająca skropliny

Kolejnym ważnym elementem jest instalacja skroplin. Nie musi być ona prowadzona wspólnie z instalacją chłodniczą, chociaż w praktyce często tak się zdarza. Niewątpliwie obie instalacje spotykają się pod jednostką wewnętrzną.

Na co zwrócić uwagę :

  1. Instalację skroplin należy prowadzić ze spadem min. 1,5 %.
  2. W przypadku odprowadzania instalacji do kanalizacji koniecznie zastosuj syfon. Syfony są różnego rodzaju i mają zabezpieczyć instalację skroplin przed przepuszczaniem zapachów z kanalizacji.
  3. Klimatyzator posiada możliwość przepięcia wyjścia skroplin na drugą stronę klimatyzatora. Jest to rozwiązanie które w niektórych przypadkach ułatwia montaż jednostki wewnętrznej lub instalacji.
  4. Do połączenia fabrycznego węża z klimatyzatora z instalacją skroplin użyj elastycznego, karbowanego przewodu do skroplin. Połączenie obu węży wykonaj za pomocą kleju do skroplin.
  5. W przypadku braku możliwości grawitacyjnego odprowadzenia skroplin możesz użyć pompki skroplin.
SYFON KULOWY DO SKROPLIN PODTYNKOWY Z BLOKADA ZAPACHU KLIMATYZACJA REGIO KLIMABAZAR 11126322B

Samodzielny montaż klimatyzatora krok 3 – montaż jednostki zewnętrznej

Montaż jednostki zewnętrznej można wykonać na wiele sposobów. Wynika to z różnych miejsc w ,których możemy zlokalizować skraplacz klimatyzatora. Najważniejsze w montażu jednostki zewnętrznej jest zapewnienie jej prostego ustawienia we wszystkich płaszczyznach ( pion i poziom ). Jest to istotne ze względu na wolniejsze zużywanie się sprężarki i łożysk wentylatora.

Na co zwrócić uwagę :

  1. Wybór prawidłowego mocowania do miejsca w którym ma znaleźć się jednostka zewnętrzna – dowiedz się więcej !
  2. W przypadku montażu jednostki zewnętrznej na elewacji stosuj tuleje dystansowe pomiędzy wieszakiem, a ścianą o grubości równej grubości izolacji budynku.
  3. Wykonując podłączenie rur miedzianych do jednostki zewnętrznej zaleca się stosowanie kluczy dynamometrycznych.
  4. Doprowadź zasilanie do jednostki zewnętrznej przewodem min. 3 x 2,5 mm2 w przypadku jednostek 3 fazowych zaleca się przewód min. 5 x 2,5 mm2 . Faktyczna średnica przewodu zależy od jego długości i poboru prądu jednostki zewnętrznej i warto skonsultować ją z elektrykiem dla konkretnej sytuacji.
klimabazar wspornik

Samodzielny montaż klimatyzatora krok 4 – montaż jednostki wewnętrznej

Montaż jednostki wewnętrznej klimatyzatora jest jednym z najbardziej precyzyjnych prac w czasie całego montażu. Powinna być założona w sposób czysty i schludny, tak aby nasz montaż cieszył użytkownika przez lata. W czasie montażu należy zapamiętać, że wkuwając instalację w ścianę należy podchodzić zawsze z lewej strony jednostki wewnętrznej, a podkucie powinno być wykonane jeszcze około 20 cm pod parownikiem.

Na co zwrócić uwagę :

  1. Mocowanie wieszaka / blachy montażowej wykonuj na min. 6 kołkach. Kołki zalecam wkręcać ,a nie wbijać.
  2. Po założeniu górnej części jednostki wewnętrznej na wieszak, podłóż dystans pod dolną część klimatyzatora np. styropian. Umożliwi Ci to podpięcie wszystkich instalacji.
  3. Warto zabezpieczyć część pod jednostką wewnętrzną folią malarską, aby nie zabrudzić ściany.
  4. Do skręcenia połączeń kielichowych zalecam używanie kluczy dynamometrycznych. Dziś stosują je nawet monterzy zajmujący się klimatyzacją profesjonalnie. Dzięki nim połączenia będzie wykonane na pewno prawidłowo.
  5. Przed dokręcaniem kluczami należy najpierw dokręcić nakrętkę / narzutkę w palcach, aby nie uszkodzić gwintu.
  6. Podłączając skropliny pamiętaj, aby je skleić i wykonać ze spadkiem.
  7. Użyj fabrycznej izolacji do zabezpieczenia kielichów przed wykraplaniem. Nie zaklejaj połączeń kielichowych taśmami z klejem.
klimatyzator scienny haier nordic flexis plus silver shine 35kw klimabazar

Klimatyzator scienny haier nordic flexis plus silver shine 35kw klimabazar

Samodzielny montaż klimatyzatora krok 5 – próba szczelności, próżnia, napełnienie czynnikiem

Brawo !!! Dotarłeś do 5 kroku samodzielnego montażu klimatyzatora. Jeżeli nie posiadasz właściwych uprawnień to Twoja praca tutaj się kończy. Jeżeli posiadasz jednak takie uprawnienia to w praktyce oznacza to ,że jesteś o krok od uruchomienia swojego klimatyzatora. Upewnij się teraz czy masz skręcone kielichy w jednostce wewnętrznej i zewnętrznej. Jeżeli tak możesz wykonać próbę szczelności za pomocą gazu obojętnego np. azotu. Osobiście muszę się przyznać, że nigdy takiej próby na pojedynczych klimatyzatorach nie wykonywałem.

Zakończyłeś próbę szczelności sukcesem? Możesz przystąpić do wykonywania próżni w instalacji. Niezbędne jest tutaj posiadanie manometrów i pompy próżniowej. Jest to krok ,którego nie można pominąć !!! Próżnia ma nie tylko wyciągnąć powietrze z instalacji ,ale również ją osuszyć. Po wyciągnięciu próżni należy zakręcić zawór manometrów, a następnie wyłączyć pompę próżniową. Jest to bardzo ważne, ponieważ wykonując tę czynność odwrotnie powietrze wróciłoby do instalacji. Należy wtedy koniecznie wykonać próżnię jeszcze raz. Jeżeli nie wykonywałeś próby szczelności to warto sprawdzić czy próżnia utrzymuje się przez około 20-30 minut. Jest to również sposób na sprawdzenie szczelności układu, chociaż nie tak dobry jak próba gazem obojętnym.

Jeśli wszystko jest dobrze to ostatnim krokiem jest nabicie układu czynnikiem przez odkręcenie kluczami imbusowymi zaworów znajdujących się przy jednostce zewnętrznej. Po napełnieniu warto włączyć klimatyzator na chłodzenie. Po zbiciu ciśnienia na róże ssącej można odpiąć manometry od jednostki zewnętrznej i rozpocząć sprzątanie.

pompa prozniowa VALUE VRP 15D klimabazar

Pompa prózniowa VALUE VRP 15D klimabazar