Blog, Klimatyzacja, Pompy ciepła

Manometr do klimatyzacji i chłodnictwa – jakie wybrać ?

Manometry elektroniczne Testo 550s sondy

Bardzo często między instalatorami i serwisantami rozgrzewają dyskusje dotyczące sprzętów serwisowych i wyższości jednych modeli nad innymi. Poniżej postaram się przybliżyć zagadnienie związane z manometrami oraz opowiedzieć o różnicach pomiędzy nimi.

Manometry do klimatyzacji – co to jest?

Manometry do klimatyzacji podobnie jak inne manometry służą do pomiaru ciśnienia, z tym że w instalacjach chłodniczych. Ich konstrukcja musi pozwolić wytrzymać manometrom bardzo wysokie ciśnienia pracy. Manometry możemy podzielić na serwisowe i te mocowane jako stały element inspekcyjny na instalacji.

 

zestaw manometrow refco sm2 32 multi r22 r134 r404 i r407c 1

Manometry serwisowe – budowa

Manometry serwisowe w wersji analogowej składają się zazwyczaj z dwóch manometrów niskiego i wysokiego ciśnienia umiejscowionych na belce. Na środku belki zlokalizowany jest wziernik cieczy, na którym widzimy przepływający czynnik. Dodatkowo na belce znajdziemy trzy przyłącza SAE 1/4” i dwa zawory odcinające. W przypadku manometrów elektronicznych różnica polega na tym, że manometr niskiego i wysokiego ciśnienia został zastąpiony elektronicznym wyświetlaczem, a belka zwartą obudową.

Dodatkowo w manometrach elektronicznych możemy znaleźć dodatkowe miejsce na podpięcie przylgowych sąd temperatury. W takim wypadku urządzenie właściwie samodzielnie przelicza nam temperaturę przegrzania i dochłodzenia czynnika chłodniczego. Dokładne znaczenie tych dwóch bardzo istotnych serwisowo parametrów znajdziesz w artykule ”Przegrzanie i dochłodzenie czynnika chłodniczego – diagnostyka awarii„. Dodatkową zaletą manometrów elektronicznych jest możliwość korzystania z sond bezprzewodowych, łączenia się telefonem za pomocą aplikacji. Umożliwia to używania wersji manometrów bez wyświetlacza. Manometry bez wyświetlacza są mniej podatne na uszkodzenia i znacznie tańsze od ich odpowiednika z ekranem, ale rozładowany telefon czyni je totalnie bezużytecznymi.

 

Manometry elektroniczne Testo 550s sondy

Manometry serwisowe – do czego używać?

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia, z klimatyzacją i chłodnictwem wie, że manometry serwisowe są podstawowym ekwipunkiem techników chłodnictwa i klimatyzacji. Używane są nie tylko do uruchomienia, ale również do wszystkich napraw układów chłodniczych. Każdy serwisant korzysta z nich do sprawdzania szczelności układu chłodniczego czy wykonywania próżni. Bez wątpienia przydadzą się również do czynności związanych z odzyskiem i dobijaniem czynnika chłodniczego. Nie wiesz, jak wykonać te ostatnie, przeczytaj w artykule ”Czynnik chłodniczy – odzysk i napełnianie“.

Jakie manometry wybrać?

Wszystkie manometry do klimatyzacji i chłodnictwa służą do zastosowań profesjonalnych. Podłączanie do działających układów mogą wykonywać tylko osoby posiadające kwalifikacje na F-GAZY. Można więc jasno stwierdzić, że decydując się na wybór manometrów, na których będziemy pracować, zawsze pracujemy na certyfikowanych narzędziach. Pozostaje więc tylko wybór sprzętu dedykowanego do rodzaju wykonywanych działań.

Dla firm serwisowych i chłodniczych zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem będą manometry elektroniczne wyposażone w dodatkowe przylgowe sądy temperatury np. manometry TESTO 550s + sondy TESTO 115i. Nie znaczy to, że firmy zajmujące się montażem nie mogą korzystać z takich manometrów. Po prostu zazwyczaj nie są w stanie wykorzystać ich pełnych możliwości. Dla osób zajmujących się jedynie montażem urządzeń i doraźnym wykonywaniem prac serwisowych zdecydowanie wystarczające się urządzenia analogowe. Przewagą manometrów analogowych jest ich zdecydowanie niższa cena, mniejsza wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne oraz brak ryzyka rozładowanej baterii. Dodatkowo ewentualne naprawy w większości przypadków można wykonywać samodzielnie.

Manometry Black Diamod z wężami z zaworami odcinającymi – jeden z najciekawszych i najlepiej wykonanych produktów. Zestaw wyposażono dodatkowo w magnes umożliwiający zawieszenie przyrządu pomiarowego w dowolnym miejscu.

Manometry Value VMG-2-R32 z wężami