Blog, Wentylacja

Problem z wentylacją w mieszkaniu – najlepsze sposoby cz. 1

Problem z wentylacją w mieszkaniu - najlepsze sposoby cz. 1

Cofka, wilgoć w mieszkaniu, a może problem z zapachami. W tym artykule podpowiemy jak radzić sobie z problemami z wentylacją w budynkach mieszkalnych oraz jak dbać o swoją instalację wentylacji. 

Co to jest wentylacja i dlaczego jest taka ważna?

Wentylacja jest to proces wymiany zużytego powietrza na świeże. Upraszając wentylacja to płuca naszego mieszkania. Najczęściej powietrze świeże dostarczane jest do pomieszczenia przez nawietrzaki okienne lub ścienne, a usuwane przez kratki zamontowane na pionach instalacji wentylacji.

Brak wentylacji lub zbyt mała wymiana powietrza niesie za sobą różne skutki, które podzieliliśmy na widoczne i niewidoczne.

Skutki widoczne Skutki niewidoczne
Powstanie grzybów/pleśni szczególnie w okolicach naroży ścian i okien lub pod parapetami Złe samopoczucie
Parowanie szyb Bóle głowy
Pęcznienie elementów drewnianych (ościeżnice, meble i podłogi) Alergie
Niszczenie konstrukcji budynku Podrażnienia śluzówki nosa i gardła
Wentylacja w czasie remontu

Niezależnie od zastosowanego systemu wentylacji w mieszkaniu należy pamiętać, aby na czas remontu zatkać wszystkie kratki wyciągowe. W przeciwnym wypadku wszystkie pyły i zanieczyszczenia zostaną wciągnięte do środka i osadzą się wewnątrz instalacji. W nowym budownictwie można zwrócić się do administracji, aby na pewien czas wyłączyła wentylację lub uruchomiała ją tylko w nocy. Zdarza się, że zapach chemii budowlanej pozostaje w rurach i towarzyszy nam przez kolejne lata mieszkania.

W praktyce skutkuje to tym, że np. podczas serwisu wentylatorów lub nie właściwego użytkowania wentylacji pozostałości po remoncie w postaci pyłów mogą wydostawać się do nowego mieszkania.

Dodatkową konsekwencją jest zapylenie wentylatorów oraz ich elementów mechanicznych np. łożysk, co bardzo często prowadzi do awarii. Naprawa i wymiana tych elementów jest kosztem , który ponoszą mieszkańcy.

Zatkanie otworów wentylacyjnych na czas remontu poprawia komfort późniejszego użytkowania mieszkania oraz obniża koszty związane z remontami instalacji wentylacji.

Czego nie robić z instalacją wentylacji w czasie remontu?
  1. Nie zakładaj wentylatorów zamiast kratek wentylacyjnych. Instalacja wentylacji jest częścią wspólna, a montując indywidualny wentylator zaburza się pracę wentylacji w innych mieszkaniach, a hałas pochodzący od urządzenia może być uciążliwy dla sąsiadów.
  2. Nie zmieniaj przeznaczenia pomieszczeń bez konsultacji z deweloperem lub administratorem. Zabronione jest używanie jednego pionu do wentylacji pomieszczeń o różnym przeznaczeniu sanitarnym.
  3. Nie zmieniaj kratek na dekoracyjne. W przypadku instalacji wentylacji kratek typu ciśnieniowo i higrosterowanych nie mogą być zastąpione przez kratki innego typu ponieważ zaburza to prace całego pionu.

W powyższych przypadkach właściciel otrzyma nakaz przywrócenia instalacji do stanu pierwotnego w wyniku niewłaściwego użytkowania części wspólnych budynku.

Staraj się nie zabudowywać kratek uniemożliwiając pomiar wentylacji. Ingerencje w instalacje uniemożliwiające jej pomiar są podstawą do odrzucenia roszczeń z tytułu np. panującej wilgoci w mieszkaniu. 

Inne artykuły