Blog, Pompy ciepła

Pompa ciepła monoblok – co warto wiedzieć?

Pompa ciepła monoblok - co warto wiedzieć?

Monoblokowa pompa ciepła podobnie jak pompa ciepła typu split może służyć do podgrzewania zarówno ciepłej wody użytkowej jak i instalacji centralnego ogrzewania. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami polega ma lokalizacji wymiennika płytowego (czynnik chłodniczy – medium). W przypadku pomp ciepła typu split wymiennik ten jest zlokalizowany w jednostce wewnętrznej, co wymaga doprowadzenia instalacji chłodniczej pomiędzy dwoma jednostkami. Monoblokowa pompa ciepła całość armatury zabudowana jest w jednostce zewnętrznej. W dalszej części postaramy się odpowiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. 

Wady i zalety monoblokowej pompy ciepła

Na początku tego akapitu warto zaznaczyć, że wybierając pomiędzy pompą ciepła typu split, a monoblok nie ma lepszych i gorszych rozwiązań. Mogą być to rozwiązania jedynie źle dobrane. W praktyce oznacza to, że każde urządzenie ma swoje przeznaczenie i najlepiej sprawdza się w konkretnych warunkach.  

  1. Wymiennik płytowy zlokalizowany w jednostce zewnętrznej – skutkiem takiego typu rozwiązania jest konieczność montażu zaworu przeciwzamrożeniowego celem ochrony armatury pompy ciepła przed uszkodzeniem. Minus tego rozwiązania jest taki, że zawór ten nie zabezpiecza instalacji w domu. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie mieszaniny glikolu jako medium zamiast wody. Warto jednak pamiętać, że tego typu mieszanina obniża sprawność wymiany ciepła.
  2. Grzałka elektryczna – większość monoblokowych pomp ciepła nie posiada wbudowanej grzałki elektrycznej. Skutkiem tego jest obniżenie możliwości pracy w niskich temperaturach lub wymusza to konieczność zastosowania dodatkowej grzałki w układzie hydraulicznym.
  3. Gabaryty – zdecydowanym plusem w stosowaniu jednostek monoblokowych jest brak konieczności stosowania rozbudowanych kotłowni. Zazwyczaj wystarcza tylko bufor lub odpowiedni zład instalacji C.O.
  4. Sterowanie – zdecydowana większa cześć monoblokowych pomp ciepła ma mniej opcji związanych ze sterowaniem skomplikowanych układów hydraulicznych. Nie oznacza to jednak, że każda pompa ciepła typu split daje zawsze pełne możliwości sterowania. Faktem jest jednak ,że pomimo ,że pompy ciepła typu split zdecydowanie częściej znajdują zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym. Wybierając pompę ciepła warto dokładnie przemyśleć sposób w jaki chcemy mieć rozwiązane ogrzewanie domu. Kliknij TUTAJ i sprawdź różne możliwości podpięcia pompy ciepła
Typy monoblokowych pomp ciepła

Wśród monoblokowych pomp ciepła możemy wyróżnić kilka ich typów:

  1. Monoblokowa pompa ciepła – podstawowa pompa ciepła przeznaczona do ogrzewania C.O i C.W.U. Jest zastosowanie wymaga rozważenia stosowanego medium w instalacji woda lub glikol w zależności od przeznaczenia i funkcji budynku.
  2. Monoblokowa pompa ciepła z hydroboxem – monoblokowa pompa ciepła z hydrobexem to rozbudowana wersja typowego monobloku. W hydroboxie znajduje się zazwyczaj grzałka eleketryczna, a czasem nawet zawór strefowy. Jest to urządzenie funkcjonalnością najbardziej zbliżone do pomp ciepła typu split.
  3. Basenowe pompy ciepła – są to pompy o gorszych parametrach pracy niż pompy do użytku domowego. Wynika to z faktu ,że służą wyłącznie do podgrzewania wody w basenach zewnętrznych. Chcąc zastosować tego typu rozwiązanie w basenie całorocznym wewnętrznym należy dokładnie sprawdzić jej parametry i rozważyć zakup pompy ciepła do ogrzewania budynków przystosowanej do pracy w ujemnych temperaturach. Sprawdź cenę – basenowa pompa ciepła.

Sprawdź ceny pomp ciepła typu monoblok TUTAJ.

Pompa ciepła monoblokowa – jak podłączyć?

Poniżej przedstawiamy dokładny schemat podłączenia hydraulicznego wraz z opisem produktów niezbędnych do prawidłowego działania układu grzewczego z dwoma obiegami ogrzewania podłogowego. Masz do wykonania inny układ. Kliknij TUTAJ i sprawdź jak podłączyć inne typy układów hydraulicznych.

Profesjonalne środki do czyszczenia klimatyzacji - HVAC LIQUID TECHNOLOGIES

  1. Zawór antyzamrożeniowy Afriso AAV 100.
  2. Magnetyczny separator zanieczyszczeń Afriso ADS 180 HP odpowiadający za wyłapanie wszystkich zanieczyszczeń z instalacji w tym metalowych pyłów celem ochrony pompy obiegowej i innych wrażliwych elementów instalacji.
  3. Zawór do automatycznego napełniania Afriso FAM odpowiadający za utrzymanie stałego ciśnienia wody w instalacji.
  4. Separator powietrza Afriso FAR odpowiadający za usunięcie frakcji powietrza z medium.
  5. Grupa bezpieczeństwa Afriso GAK z zintegrowanym manometrem i odpowietrznikiem służąca do montażu naczynia przeponowego.
  6. Zestaw do rozdzielenia pętli instalacji ogrzewania podłogowego w skład którego wchodzi rozdzielacz poliamidowy Afriso ProCalida EF1 K, siłownik termostatyczny Afriso TSA-01 i zawór odcinający (liczba siłowników, zaworów wg. potrzeb grzewczych).
  7. Zestaw do sterowania pracą instalacji składający się z listwy sterującej Afriso FloorControl WB02 F-8, panelu sterującego Afriso CP10 i bezprzewodowego termostatu Afriso RT01 F-Bat.
  8. Odpowietrznik automatyczny pionowy Afriso PrimoVent z Aquastop i zaworem stopowym.
  9. Grupa pompowa Afriso PrimoTherm K 180-1.
  10. Rozdzielacz dla dwóch obiegów Afriso KSV 125-2.
  11. Zbiornik buforwy Afriso ABT 50.
  12. Zawór do napełniania i opróżniania instalacji Afriso KFE.
  13. Moduł przełączający Afriso BDU.
  14. Armatura do napełniania i płukania instalacji Afriso AFC.
  15. Reduktor ciśnienia wody Afriso BPR.
  16. Grupa pompowa do cyrkulacji c.w.u Afriso WZS 100.
  17. Szybkozłącze Afriso ASK do naczynia wzbiorczego z zaworem rewizyjnym.

Inne artykuły