Blog, Wentylacja

Balometr – pomiary skuteczności wentylacji

Balometr - pomiary skuteczności wentylacji

Balometr to przyrząd do wykonywania przede wszystkim pomiarów związanych z przepływem powietrza. Dodatkowo za pomocą urządzenia możemy określić również prędkość temperaturę i ciśnienie. Urządzenie składa się zazwyczaj z materiałowego kaptura pomiarowego na stelażu i manometru różnicowego lub mikromanometru.

Balometr – praktyczne wykorzystanie

Pomiary balometrem zazwyczaj wykonuje się w budynkach o przeznaczeniu komercyjnym lub na kratkach, nawiewnikach ,których anemometr nie obejmuje w całości. Większość mierników tego typu, jak np. balometr Testo 420 posiada w standardzie rękaw pomiarowy o wielkości 610 mm x 610 mm co daje bardzo szeroki zakres zastosowania. Opcjonalnie balometr ten posiada również inne rozmiary kołnierzy dzięki którym pomiar możliwy jest nie tylko na większych kratkach, ale również na nawiewnikach liniowych.

Niewiele osób wie, że miernik znajdujący się w wyżej wymienionym urządzeniu doskonale sprawdza się również w pomiarach jako mikromanometr.

Czy używając balometru należy stosować współczynnik korekcyjny K?

Balometr posiada znacznie większy kołnierz pomiarowy niż klasyczny anemometr, dzięki czemu stawia mniejsze opory dla przepływającego przez niego powietrza. Nie oznacza to jednak, że współczynnik korekcyjny K można pominąć, szczególnie podczas pomiarów nawiewników wirowych.

Nawiewniki wirowe wprawiają przepływające powietrze w ruch spiralny przez co wynik pomiar w przypadku balometru może być zakłamany nawet o 20%.

Jak obliczyć współczynnik korekcyjny K?

Jedną z możliwych metod jest metoda Log-Tebycheffa (ISO 3966), w której to za wartość wydatku przyjmuje się średnią pomiarów wykonanych za pomocą rurki Pitota, sondy cieplno-oporową lub anemometru wiatraczkowego o bardzo małej średnicy (ok 14 mm) np. pomiar wykonuje się zgodnie z przyjętą metodologią w 18 punktach dla kanału okrągłego i w 30 dla kanału prostokątnego.

Balometr - pomiary skuteczności wentylacji
Rys. 1 Schemat rozmieszczenia punktów pomiarowych dla kanału o przekroju okrągłym – met. Log-Tebycheffa
Balometr - pomiary skuteczności wentylacji
Rys. 1 Schemat rozmieszczenia punktów pomiarowych dla kanału o przekroju prostokątnym – met. Log-Tebycheffa

Średnią pomiarów wykonanych wewnątrz przewodu wentylacyjnego określamy jako rzeczywisty i zapisujemy go jako Wrz. Kolejnym krokiem jest wykonanie pomiaru za pomocą urządzenia pomiarowego na kratce. Wartość zmierzoną opisujemy jako Wz. Posiadając te dane współczynnik poprawkowy określony jest jako iloraz Wrz i Wz zgodnie z poniższym wzorem.

K = Wrz/Wz

Inne artykuły