Blog, Klimatyzacja

Serwis klimatyzatora, czyli jak przygotować się do sezonu?

Serwis klimatyzatora, czyli jak przygotować się do sezonu?

Serwis klimatyzatora to najważniejsza czynność zapewniająca prawidłowe działanie urządzenia. Zasadniczo dzielimy go na dwie części: czyszczenie klimatyzatora i konserwacja klimatyzatora. Każdy z nich ma znaczący wpływ na prawidłowe działanie i żywotność urządzeń.

Od czego należy zacząć serwis klimatyzacji?

Każdy serwis należy rozpocząć od rozmowy z użytkownikiem. Zapomnienie o osobie, która na co dzień obsługuje urządzenie to podstawowy i najczęstszy błąd. Właśnie od użytkownika dowiemy się, czy urządzenie pracuje poprawnie i czy nie zachowuje się w sposób wzbudzający niepokój. Kolejny krok to uruchomienie klimatyzatora i sprawdzenie, czy urządzenie działa we wszystkich trybach. 

Wyczyszczony klimatyzator – dlaczego tak ważny?

Klimatyzator do prawidłowej pracy potrzebuje mieć swobodny przepływ powietrza, tak jak przewidział to producent. Tyczy się to zarówno parownika, jak i skraplacza. Jeśli odbiór ciepła z powierzchni wymiennika jest niewłaściwy – wydajność klimatyzatora spada. Bardzo ważna jest również czystość jednostki wewnętrznej – z uwagi na to, że wszystko co znajduje się na jego powierzchni wdychane jest przez użytkownika. W praktyce oznacza to, że czysty klimatyzator gwarantuje zdrowy klimat i czyste powietrze w pomieszczeniu. Ostatnim elementem serwisu jest konserwacja jednostki i szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia usterek, aby nie prowadziły do poważnych awarii.

Jak wyczyścić parownik i skraplacz?

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora

Na początku czyścimy filtr i wymienniki jednostek. Filtry jednostki wewnętrznej wystarczy umyć pod zimną wodą, aby spłukać z nich kurz uniemożliwiający przepływ powietrza. Drugim krokiem jest chemiczne czyszczenie wymiennika jednostki wewnętrznej. Środek do czyszczenia parownika musi być przeznaczony do jednostki wewnętrznej. Dodatkowo można używać środków zapachowych montowanych w klimatyzatorze, dzięki czemu możemy pozbyć się przykrych zapachów z klimatyzatora. Dużą część z tych prac można wykonać samodzielnie, a wszystkie niezbędne środki do czyszczenia znajdziesz TUTAJ.

Jednostka zewnętrzna klimatyzatora

Tak samo jak w przypadku jednostki wewnętrznej – również w przypadku skraplacza należy dbać o dobry przepływ powietrza przez powierzchnię wymiennika. Zawsze trzeba zmieść z niego liście i kurz. Pozostałości usuniemy poprzez chemiczny oprysk klimatyzatora na całej powierzchni wymiennika. Należy pamiętać, że ze względu na żrące działanie środków chemicznych należy zabezpieczyć wszystkie elementy znajdujące się wokół obszaru wykonywanych przez nas prac, tj. elewacje, chodniki, balustrady itp. Wybierz właściwy środek do serwisu parownika i skraplacza klikając TUTAJ. Stosując chemię sprawdzonych producentów zapewnisz właściwy serwis klimatyzatora. 

Konserwacja klimatyzatora – co jeszcze serwisant może zrobić, aby klimatyzator działał poprawnie?

Wykonując serwis klimatyzatora warto sprawdzić (wizualnie i technicznie) kilka dodatkowych aspektów. Jeśli zauważymy zagięcia wymiennika – koniecznie powinniśmy go wyprostować za pomocą grzebienia do prostowania lameli. Jego kształt może być przyczyną złego przepływu powietrza, tak samo jak w przypadku brudnego wymiennika.

Jeśli osobę przeprowadzającą serwis niepokoi coś w pracy układu chłodniczego może wykonać pomiar przegrzania i przechłodzenia czynnika chłodniczego. Możemy wykonać tą czynność np. za pomocą zestawu Testo 550s wraz z zaciskowymi sondami temperatury.

Dodatkowo za pomocą multimetru zawsze warto wykonać pomiar rezystancji uzwojeń sprężarki i poboru prądu. Da nam to pełen obraz sytuacji związanej z poprawnością działania sprężarki chłodniczej.

Ostatnim etapem prac jest ocena wizualna połączeń kielichowych skręcanych i lutowanych. W przypadku zauważenia jakichkolwiek wycieków należy koniecznie poddać instalację próbie szczelności. Próbę można wykonać na jeden z trzech sposobów:

  1. Za pomocą środków pieniących do wykrywania nieszczelności na pracującym układzie.
  2. Za pomocą próby azotowej z użyciem butli, zaworu redukującego ciśnienie i węży serwisowych.
  3. Używając testerów UV.

Po wykryciu nieszczelności koniecznie należy przystąpić do jej usunięcia. Sposoby na prawidłowe usunięcie usterki znajdują się w artykule “Jak prawidłowo wykonać instalację chłodniczą do klimatyzatora i pompy ciepła”. Jeśli układ jest rozległy i chcesz jak najszybciej ograniczyć ubytki czynnika, możesz do układu wprowadzić środek do uszczelniania instalacji chłodniczej np. JAVAC JAV-1106.

Inne artykuły