Przeprowadzenie próby szczelności gazem obojętnym to najważniejsze badanie zapewniające nas o prawidłowo wykonanej instalacji. Dzięki niej mamy pewność, że wszystkie połączenia skręcane i lutowane są szczelne. Próba daje nam też gwarancję, że nasza instalacja nie będzie powodem ubytku czynnika z układu. Kontrolę szczelności wykonuje się również w momencie szukania przyczyny ubytku czynnika w działających instalacjach.
Szczelność układu – pierwsze kroki …
Po stwierdzeniu nieszczelności układu np. przez podanie przez urządzenie, błędu lub po odczycie zbyt niskiego ciśnienia z manometrów warto obejrzeć widoczne połączenia instalacji ( luty i kielichy ). W miejscu nieszczelności często pojawia się odbarwienie na skutek wydobywającego się czynnika. Jeśli nie znalazłeś takich miejsc, a w instalacji wciąż jest czynnik możesz poddać układ kontroli za pomocą detektora wycieku czynnika lub pianki do kontroli szczelności układu.
Urządzenia typu detektory wycieku czynnika, wykorzystują technologię czujnika stałego elektrolitu o długiej żywotności. Są one przeznaczony do wykrywania wszystkich standardowych gazów, w tym HFC/CFC/HCFC.
Kontrola szczelności za pomocą aerozolu do badania nieszczelności polega na zaaplikowanie piany na miejsca połączeń. Oceny dokonuje się przez obserwacje miejsc na których pojawiają się pęcherzyki powietrza ( bąbelki ).
W przypadku wykrycia nieszczelności na połączeniach skręcanych można spróbować je dokręcić i wykonać ponowne badanie.
Szczelność układu azotem krok po kroku.
Kontrola szczelności za pomocą azotu jest drugim kolejnym i w mojej ocenie najpewniejszym sposobem na badanie szczelności instalacji. Na początku musimy upewnić się, że próbie poddajemy tylko tą część instalacji , którą chcemy zbadać. W praktyce odcinanie części układów stosuje się szczególnie w dużych systemach typu VRV i VRF. Przy tego typu układach na rozejściach i przed jednostkami wewnętrznymi montuje się zawory odcinające wyposażone w zawór serwisowy SAE. Dla układów split, multisplit, czy pompa ciepła należy przed próbą szczelności opróżnić układ z czynnika chłodniczego ( do sprężarki lub butli ). Jak wykonać odzysk opisaliśmy już w artykule czynnik chłodniczy – odzysk i napełnianie. Jest to bardzo istotne, aby nie zmieszać azotu z czynnikiem znajdującym się w instalacji, ponieważ będzie konieczna jego wymiana. Układ w zależności od czynnika poddajemy próbie na ciśnieniu przynajmniej 30 bar. Dobijanie do wyższych wartości może być niebezpieczne dla jednostek wewnętrznych, których wytrzymałość podawana jest zazwyczaj w okolicach 35 bar.
Nie zapomnij o wykonaniu próby ciśnieniowej w sposób bezpieczny. Najważniejsze, abyś na początek założył na butli reduktor ciśnienia. Zniwelujesz dzięki niemu ciśnienie w butli z 250 do 30 – 40 bar. Jest to bardzo ważne ,abyś nie uszkodził węży lub wziernika manometru, jeśli taki zastosowałeś. Po zakończeniu nabijania układu, upewnij się ,że prawidłowo zakręciłeś manometry i odczekaj 24 h. Jeśli po tym czasie nie zaobserwujesz utraty ciśnienia Twój układ jest szczelny. UWAGA: nieznaczne rozbieżności mogą wynikać z zmiany temperatury otoczenia w porze kiedy amplituda temperatur dobowych przewyższa kilkanaście stopni Celsjusza.