Blog, Klimatyzacja

Instalacja klimatyzacji w budynku industrialnym

Instalacja klimatyzacji w budynku industrialnym

Instalatorzy, chcąc podążać za zmieniającymi się trendami architektury, stają przed coraz trudniejszymi wyzwaniami. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć co zrobić, aby instalacja klimatyzacji była wykonana estetycznie przy niewielkim koszcie inwestycji.

Jakie rury wybrać do rozprowadzenia instalacji klimatyzacyjnych?

Najestetyczniej instalacja klimatyzacji wygląda kiedy stosuje się sztywne rury miedziane prowadzone po suficie w czarnej, kauczukowej izolacji. Niestety rozwiązanie to jest najdroższe i najbardziej czasochłonne w wykonaniu. Wszystkie zmiany kierunku prowadzonej trasy wykonuje się za pomocą łuków chłodniczych jednokielichowych lub dwukielichowych co daje imponujący efekt industrialnej instalacji. W przypadku, gdy budżet inwestycyjny jest nieco skromniejszy możemy zachować atrakcyjny wygląd instalacji przy znacznie mniejszym nakładzie finansowym.

Instalacja klimatyzacji w stylu przemysłowym stosując miękką miedź – jak wykonać?

Na początku należy koniecznie wybrać rurę miedzianą bez izolacji lub oskurować izolacje z rury w otulinie. Zastosowanie takiego rozwiązania będzie konieczne, aby uzyskać zamierzony efekt wizualny i z całą pewnością nie uda nam się to z rurą izolowaną fabrycznie. Przez cały czas musimy pracować z miedzią, prostować i giąć ją na zmianę, co izolacja skutecznie nam uniemożliwi.

 

Pierwszym wyzwaniem jest wyprostowanie miękkiej rury chłodniczej. Do uzyskania zadowalającego efektu wystarczy zastosować prostownicę do miedzi. Dzięki przeprowadzeniu rury przez rolki prowadzące zostają zniwelowane nierówności i fałdy znajdujące się na rozwiniętej z kręgu miedzi.

 

W kolejnym kroku musimy wykonać gięcia rury pozwalające na zachowanie średnicy wewnętrznej miedzi, jednocześnie zachowując prawidłowy kształt zmiany kierunku instalacji. W zależności od miejsca w jakim musimy wykonać gięcie rury mamy cały asortyment rozwiązań pozwalających na wykonanie łuku. Podstawowym asortymentem jest giętarka kuszowa z możliwością gięcia do wewnątrz lub giętarka ramieniowa. Nie mniej przydatnymi akcesoriami podczas układania instalacji okaże się sprężyna do gięcia lub zestaw w skład którego wchodzą pręty do gięcia miedzi umożliwiające precyzyjne przygotowanie końcówki instalacji do podpięcia klimatyzatora.

Połączenia i kształtki do instalacji klimatyzacji

Podczas rozległych instalacji (np. w czasie wykonywania systemów VRF) stajemy przed wyzwaniem wykonywania dużej ilości łączeń. W chłodnictwie praktykuje się wykonywanie dwóch rodzajów połączeń skręcanych SAE i połączeń wzdłużnych lutowanych. W dużych instalacjach właściwie wszystkie systemy wykonuje się w systemie lutowanym. Aby ograniczyć ilość lutów najskuteczniejszym rozwiązaniem jest używanie ekspandera, czyli roztłaczarki do kielichów podłużnych. Dzięki temu musimy wykonać pojedyncze połączenie zamiast dwustronnego lutowania na twardo (jak w przypadku stosowania mufy). Podobny zabieg możemy stosować w czasie wykonywania niewielkich etaży lub kompensacji stosując kształtki jednokielichowe. Ten prosty zabieg generuje duże oszczędności ograniczając ilość zużywanych lutów i azotu do osłony.

Inne artykuły