Suche powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych jest często przyczyną wielu zdrowotnych problemów. Warto więc zadbać o właściwą wilgotność w pomieszczeniach, zwłaszcza w sezonie zimowym. To właśnie w szczególności w tej porze roku problem suchego powietrza będzie doskwierał nam najbardziej. Dzieje się tak dlatego, że w niskich temperaturach wilgotność bezwzględna jest najniższa w całym roku. Poniżej postaramy wyjaśnić się, dlaczego tak się dzieje i podpowiemy, jak z tym problemem można sobie poradzić. Stosunek wilgotności bezwzględnej do temperatury przy % wilgotności względnej szczegółowo przedstawia poniższy wykres Moliera.
Wykres Moliera wraz z omówieniem przykładowych parametrów
Pomarańczowa linia wskazuje, że dla temp. 20st.C wilgotność względna 60% daje nam wynik około 9 g wody/kg suchego powietrza. Zielona linia pokazuje, że powietrze przy 40% wilgotności względnej przy 20 st.C posiada nasycenie równe 6 g wody/ kg suchego powietrza. Dla porównania niebieska linia to całkowity zakres nasycenia parą wodną dla temp. -10st.C. W praktyce oznacza to, że powietrze o tej temperaturze przy 100% wilgotności posiada niecałe 2 g wody / kg suchego powietrza.
Wykres Moliera
Jaką wilgotność powietrza utrzymywać w pomieszczeniach i dlaczego warto o nią dbać?
Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach na stały pobyt ludzi powinna wynosić między 40 a 60%. Ta wartość procentowa odnosi się do temperatury około 21st.C. W praktyce ilości cząsteczek wody w jednostce objętościowej powietrza. W praktyce oznacza to, że w powietrzu znajduje się około 6-9g wody/ kg suchego powietrza. Utrzymanie takich parametrów jest szczególnie ważne dla naszego zdrowia.
Przesuszone powietrze może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Gdy powietrze jest suche, to zwłaszcza w nocy podczas snu, nasze błony śluzowe nosa czy ogólnie dróg oddechowych również wysychają. To z kolei sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na wirusy. Może też pojawić się suchy kaszel i nieprzyjemne uczucie drapania w gardle. Dodatkowo niska wilgotność powietrza może też doprowadzić do przesuszenia oczu, czy pogorszenia kondycji naszej skóry.
Jak określić wilgotność powietrza w pomieszczeniu?
Istnieje kilka sposób pomiaru wilgotności. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z domowych urządzeń pomiarowych takich jak higrometr lub termohigrometr. Sprzęt tego typu pozwala nam z pewnym błędem pomiarowym określić przybliżoną wartość warunków panujących w pomieszczeniu. Precyzyjny pomiar pomoże nam wykonać specjalistyczne urządzenia do tego przeznaczone jak np. zestaw z sondą CO2, temperatury i wilgotności TESTO 440, testo 605-h1 czy miernik wielofunkcyjny TESTO 440 z podstawową sondą do pomiaru wilgotności.
Pomiaru wilgotności możemy dokonywać regularnie za pomocą podstawowych termohigrometrów do powieszenia na ścianie lub w momencie kiedy zaobserwujemy jeden z wyżej opisanych niepokojących objawów, które podpowie nam nasze ciało. Specjalistycznych pomiarów dokonuje się zdecydowanie rzadziej i tylko w szczególnych przypadkach.
Przejdźmy jednak do tego co robić kiedy powietrze w naszym mieszkaniu jest zbyt suche. Poniżej przedstawimy 5 sprawdzonych metod radzenia sobie z suchym powietrzem.
Pięć sprawdzonych sposobów na nawilżenie powietrza
1. Nawilżacz powietrza
Podstawowym i najwygodniejszym sposobem będą po prostu różnego rodzaju nawilżacze powietrza. Na rynku jest ogromny wybór nawilżaczy, zarówno tych mniejszych jak i większych, z różnymi dodatkowymi funkcjami. Jest to wygodna opcja, która daje nam także kontrolę nad tym, jaki poziom nawilżenia będziemy utrzymywać w naszym pomieszczeniu. Nie wymaga też od nas specjalnego zaangażowania, wystarczy włączyć pilot czy aplikację i wybrać konkretne ustawienia. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy chce się decydować na kolejny sprzęt elektryczny w domu i nie każdy musi mieć taką potrzebę. Dlatego podpowiemy również jak nawilżyć powietrze w domu domowym sposobem.
2. Zamontować zbiornik z wodą na kaloryferze np. ceramiczne naczynie
Rozwiązanie sprawdzające się wyłącznie w okresie zimowym. Ciepły kaloryfer delikatnie ogrzewa przylegające do niego naczynie ceramiczne. W wyniku przekazywania ciepła, woda w naczyniu powoli odparowuje, zwiększając wilgotność w pomieszczeniu. Minusem tego rozwiązania jest brak kontroli nad wilgotnością powietrza.
3. Rozwieszenie w pomieszczeniu mokrych ręczników
Dobrze sprawdza się jako doraźne rozwiązanie w suchych pomieszczeniach. Podobny efekt jak mokre ręczniki otrzymamy po rozwieszeniu mokrego prania. Przepływające powietrze asymiluje wilgoć z wiszącego materiału, czego następstwem jest zwiększenie wilgotności.
4. Postawienie naczynia z ciepłą wodą
Podobnie jak wcześniejsze metody można to rozwiązanie zastosować doraźnie w celu szybkiego nawilżenia powietrza. Ze względu na szybkie stygnięcie cieczy efekt jest krótkotrwały. Stosując tę metodę, można dodatkowo, podobnie jak w przypadku nawilżaczy parowych dodawać olejki zapachowe.
5. Przewietrzenie pomieszczeń
Rozwiązanie, podczas którego musimy zwrócić uwagę panujące na zewnątrz. Sprawdza się ono jedynie w przypadku kiedy wilgotność bezwzględna na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz pomieszczenie. Należy tu podkreślić sformułowanie wilgotność bezwzględna. Jest to istotne, ponieważ jak pamiętamy z analizy wykresu Moliera, wilgotność względna wyrażana procentowo np. 60% posiada inne nasycenie wodą w różnych temperaturach. W praktyce w niskich temperaturach zewnętrznych możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
6. Podsumowanie
Reasumując dla uzyskania długofalowego i w miarę precyzyjnego efektu najlepiej stosować profesjonalne nawilżacze powietrza. Dla poprawy efektu wilgotności można również zwiększyć ilość kwiatów i roślin, szczególnie tych, które asymilują wilgoć w liściach i łodygach.