Blog, Klimatyzacja

Ustawa F-GAZY – obowiązki Instalatora i Operatora cz. 1

Ustawa F-GAZY - obowiązki Instalatora i Operatora cz. 1

W poniższym artykule postaramy się przybliżyć obowiązki jakie nakłada na właścicieli i instalatorów systemów klimatyzacji i pomp ciepła ustawa F-GAZY.

Czym jest ustawa F-GAZowa od praktycznej strony?

Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych reguluje obowiązki, jakie powinien spełnić instalator i operator urządzeń takich jak klimatyzator, pompa ciepła i inne urządzenia zawierające te substancje. Przepisom podlegają zarówno duże systemy klimatyzacji, jak i urządzenia domowe typu split oraz klimatyzacja samochodowa.

Kim jest operator urządzeń chłodniczych?

Zgodnie z ustawą (Art. 3 ust. 1 Rozporządzenia 842/2006) operatorem nazywany jest podmiot odpowiedzialny za zapobieganie wycieków f-gazów z instalacji chłodniczych. Szersze informacje można znaleźć w art. 3 rozporządzenia (WE) 517/2014, gdzie legislator wyraźnie zaznacza, że umyślne doprowadzenie do uwolnienia fluorowanych gazów cieplarnianych jest surowo zabronione. Operator został w dokumencie zobowiązany do podjęcia wszystkich możliwych środków w celu zminimalizowania wycieku czynnika.

 

W praktyce operatorem jest podmiot sprawujący faktyczną kontrolę nad urządzeniem. Najczęściej podmiotem tym jest właściciel urządzenia, ponieważ musi on spełnić szereg obowiązków takich jak:

  • pełny dostęp do urządzeń określonych w ustawie wraz z nadzorowaniem ich pracy oraz udostępnienie dostępu osobom trzecim;
  • pełna i codzienna kontrola, wraz z podjęciem decyzji o wyłączaniu i włączaniu systemu;
  • decyzyjność w sprawach technicznych i finansowych, takich jak: naprawy czy wymiany poszczególnych elementów układu celem uniknięcia wycieków;
  • w określonych sytuacjach obowiązki operatora można przekazać firmie serwisowej, ale w takim wypadku należy przekazać takiej firmie pełną decyzyjność (również finansową) w sprawie napraw;
  • zlecanie czynności serwisowych polegających na kontroli szczelności układu w zależności od ilości ekwiwalentu CO2.
Minimalna częstotliwość kontroli szczelności Wielkość napełnienia F-gazem wg 842/2006 Wielkość napełnienia F-gazem wg 517/2014
Co 12 miesięcy ≥ 3 kg (hermetyczne ≥ 6 kg) ≥ 5 t ekw. CO2 (hermetyczne ≥ 10 t ekw. CO2)
Co 6 miesięcy ≥ 30 kg ≥ 50 t ekw. CO2
Co 3 miesięce ≥ 300 kg ≥ 500 t ekw. CO2
Kim jest instalator?

W praktyce to osoba zajmująca się montażem i serwisem klimatyzacji, pomp ciepła i innych urządzeń zawierających F-GAZy i inne fluorowane substancje zubożające warstwę ozonową. Osoba taka powinna posiadać uprawnienia dla personelu i być zatrudniona przez firmę posiadającą certyfikat dla przedsiębiorców.

Uprawnienia dla personelu potwierdzają wiedzę i umiejętności osoby ubiegającej się o uprawnienia do instalowania i serwisowania urządzeń zawierających F-GAZy. Certyfikat dla przedsiębiorcy jest wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego po pozytywnym wyniku kontroli przez inspektora UDT. Kontrola określa, czy jednostka posiada właściwe narzędzia określone przez ustawodawcę.

  1. Elektroniczny, przenośny przyrząd do wykrywania nieszczelności, o czułości minimum 5 g/rok, kontrolowany co 12 miesięcy.
  2. Płyny pieniące do wykrywania nieszczelności.
  3. Zestaw do wykonywania prób szczelności i wytrzymałości – w tym butla z gazem obojętnym i reduktor ciśnienia.
  4. Stacja do odzysku czynnika chłodniczego.
  5. Węże ciśnieniowe z zaworami odcinającymi, uniemożliwiającymi przedostanie się substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych do środowiska w trakcie oraz po wykonaniu czynności odzysku lub napełnienia.
  6. Pompa próżniowa przenośna, umożliwiająca osiągnięcie ciśnienia równego 270 Pa lub niższego od 270 Pa.
  7. Zestaw manometrów do pomiaru ciśnienia – w zakresie odpowiednim dla wykorzystywanych albo odzyskiwanych substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych.
  8. Butla ciśnieniowa z zaworem dwudrożnym – dla każdego rodzaju aktualnie wykorzystywanej albo odzyskiwanej substancji kontrolowanej lub fluorowanego gazu cieplarnianego oraz waga o zakresie pomiarowym dostosowanym do wielkości napełnianego pojemnika (lub cylinder z wymienną skalą).
  9. Zestaw do lutowania twardego (gazowy lub elektryczny).
  10. Zestaw kluczy wraz ze specjalistycznymi kluczami i przyrządami wykorzystywanymi w chłodnictwie.
  11. Obcinarka rolkowa do rur miedzianych.
  12. Zestaw giętarek do rur miedzianych.
  13. Ekspander / roztłaczarka  do wykonywania kielichów / połączeń wzdłużnych lutowanych.
  14. Zestaw do rozwalcowywania rur / kielicharka do połączeń skręcanych.
  15. Przyrząd do pomiarów wielkości elektrycznych – amperomierz, woltomierz oraz omomierz.
  16. Przyrząd do pomiaru temperatury (od −20ºc do +150ºc), o dokładności co najmniej 1ºc.
  17. Szczypce ewakuacyjne z zaworem serwisowym.
  18. Środki ochrony indywidualnej (w tym: okulary ochronne i rękawice ochronne).

Wszystkie przedmioty niezbędne do uzyskania certyfikatu F-GAZowego dla przedsiębiorców znajdziesz W TYM MIEJSCU.

Inne artykuły