- Armatura chłodnicza
- Chemia do systemów klimatyzacji (uv, uszczelniacze, testery)
- Czynniki chłodnicze
- Klimatyzatory
- Materiały instalacyjne
- Oleje chłodnicze
- Preparaty do czyszczenia klimatyzatorów
- Technika mocowania
Jak prawidłowo wykonać mocowanie jednostki zewnętrznej pompy ciepła i klimatyzatora ?

Mocowanie jednostek zewnętrznych klimatyzatora czy pompy ciepła stanowi często nie lada wyzwanie. Wynika to z faktu, że po pierwsze ciężar jednostki zewnętrznej nie jest równo rozłożony, a po drugie montaż często następuje po wykończonej elewacji. Poniżej przedstawimy różne typy mocowań oraz sposoby na prawidłowy montaż. Pamiętaj, aby wybierając rozwiązanie zawsze sprawdzić, czy maksymalne obciążenie jest wystarczające dla urządzenia, które planujesz na nim powiesić.
Spis treści:
Konsola ścienna wisząca bez poprzeczki
Wspornika do klimatyzacji tego typu nazywany również potocznie wieszak klimatyzatora, który mocujemy zawsze do ściany. Podczas montażu bezpośrednio do konstrukcji budynku musimy jednak pamiętać o tym, aby długość ramienia była wystarczająca dla grubości ocieplenia / izolacji budynku, a rozstaw ramion wspornika jednostki zewnętrznej idealnie dopasowana do wybranego urządzenia. Konsolę do jednostki zewnętrznej można zawiesić również po wykonaniu izolacji. Decydując się na to rozwiązanie, musimy pamiętać o podłożeniu np. rurek dystansowych o grubości izolacji, tak aby wiszące urządzenie nie zgniatało warstwy ocieplenia ściany.
Przykładowe mocowania klimatyzatora bez poprzeczki:
WSPORNIK RODIGAS MS120 – długość ramienia poziomego 420 mm, maksymalne obciążenie 140 kg
WSPORNIK RODIGAS MS119 – długość ramienia poziomego 550 mm, maksymalne obciążenie 200 kg
WSPORNIK RODIGAS MS118 – długość ramienia poziomego 550 mm, maksymalne obciążenie 140 kg
WSPORNIK RODIGAS MS404 – długość ramienia poziomego 800 mm, maksymalne obciążenie 180 kg

Konsola ścienna wisząca z poprzeczką
Wieszak klimatyzatora z poprzeczką co do zasady mocujemy w podobny sposób jak wspornik bez poprzeczki. Różnica polega na tym, że w tym przypadku do ściany przykręcamy tylko poziomą listwę. Montaż listwy ułatwia wbudowana poziomica, dzięki której możemy być pewni, że urządzenie będzie wisiało prosto. Po przykręceniu listwy nasuwamy ramiona mocowania jednostki zewnętrznej. W dolnej części ramion wkręcamy dystanse wykonane z tworzywa sztucznego, które pomagają w wyregulowaniu urządzenia w płaszczyźnie pionowej. Każdy wieszak jednostki klimatyzatora wyposażony jest dodatkowo w podkładki antywibracyjne.
Przykładowe mocowania klimatyzatora z poprzeczką:
WSPORNIK RODIGAS MS230 – długość ramienia poziomego 420 mm, maksymalne obciążenie 140 kg
WSPORNIK RODIGAS MS257 – długość ramienia poziomego 550 mm, maksymalne obciążenie 140 kg
WSPORNIK RODIGAS MS253 – długość ramienia poziomego 465 mm, maksymalne obciążenie 140 kg
WSPORNIK RODIGAS MS258 – długość ramienia poziomego 650 mm, maksymalne obciążenie 140 kg

Mocowania do gruntu
Wśród mocowań podłogowych instalatorzy mają największe pole do wyboru i to właśnie w tym wypadku powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na przeznaczenie każdego z typu podpory.
Stojaki, podpory, mocowania podłogowe pod klimatyzatory i pompy ciepła
Stojak podłogowy Rodigas SP740
Mocowanie podłogowe RODIGAS SP740 jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu. Prosta i tania konstrukcja mogąca utrzymać urządzenie do 200 kg. Producent przewidział regulację na poziomej poprzeczce w zakresie do 420 mm. Dodatkowo stojak wyposażony jest we wkręcane wibroizolatory od spodu co zapewnia możliwość precyzyjnego wypoziomowania stojaka na nierównym podłożu. Całość podpory jest pomalowana proszkowo w kolorze białym.

Podpora pod pompę ciepła typu FRAME FOOT FF-755
Idealne rozwiązanie do mocowania urządzeń ustawianych bezpośrednio na podłożu. Zajmuje więcej miejsca niż proste podstaw PVC lub kauczukowe, ale zapewniają znacznie większą stabilność urządzenia. Dodatkowo idealnie nadaje się do jednostek zewnętrznych pomp ciepła ze względu na to, że zapewnia podniesienie jednostki nad poziom gruntu, dzięki czemu urządzenie nie zalodzi się od zamarzającego na gruncie kondensatu.
MOCOWANIE FRAME FOOT FF-755 – maksymalne obciążenie 360 kg, głębokość do 520 mm, szerokość 450-755 mm

Mocowanie podłogowe
Mocowania podłogowe mogą być wykonana z tworzywa bitumicznego lub z tworzywa PVC. Te pierwsze popularnie nazywane mocowania kauczukowe lub gumowe, charakteryzują się większą trwałością oraz praktycznie dwukrotnie większą nośnością niż ich odpowiedniki wykonane z PVC. Niemniej jednak ze względu na cenę i mniej rzucający się wygląd, kontrastujący ze skraplaczem w montażach rezydencyjnych częściej stosuje się plastikowe mocowania skraplacza.
Podstawy z systemu firmy BIG FOOT fix-it ze względu na trwałość i swoją masę znalazły swoje zastosowanie jako podpory do instalacji. Wykorzystują je nie tylko chłodnicy, ale również elektrycy, hydraulicy i firmy wentylacyjne do prowadzenia tras instalacji na dachach budynków. Dodatkową zaletą tego produktu jest trwałość i odporność na warunki atmosferyczne w tym na promieniowanie UV.
Przykładowe mocowania podłogowe BIG FOOT fix-it:
Podstawa montażowa, mocowanie skraplacza 400 mm – udźwig 128 kg na stopę
Podstawa montażowa, mocowanie skraplacza 600 mm – udźwig 224 kg na stopę
Podstawa montażowa, mocowanie skraplacza 1000 mm – udźwig 295 kg na stopę
Przykładowe mocowania podłogowe PVC:
Wspornik klimatyzatora, podstawa podłogowa 350 mm PVC – udźwig 200 kg
Wspornik klimatyzatora, podstawa podłogowa 450 mm PVC – udźwig 200 kg
Wspornik klimatyzatora, podstawa podłogowa 1000 mm PVC – udźwig 200 kg

Mocowanie klimatyzatora dachowe
Mocowanie dachowe Rodigas MT650 to produkt dedykowany do montaży klimatyzatorów na dachach skośnych. Konsola umożliwia przykręcenie mocowania do konstrukcji nośnej dachu i wyregulowanie kąta nachylenia.

Podstawa klimatyzatora mocowanie dachowe RODIGAS MT650