- Armatura chłodnicza
- Chemia do systemów klimatyzacji (uv, uszczelniacze, testery)
- Czynniki chłodnicze
- Klimatyzatory
- Materiały instalacyjne
- Oleje chłodnicze
- Preparaty do czyszczenia klimatyzatorów
- Technika mocowania
Czynnik chłodniczy – odzysk i napełnianie
W pierwszej części artykułu dotyczącego czynników chłodniczych przedstawialiśmy ich podział i zastosowanie. w tym artykule zajmiemy się tematem ich odzyskiwania i napełniania układów chłodniczych. W pierwszej części omówimy kiedy należy czynnik odzyskać, w drugiej jak to wykonać, a w trzeciej jak ponownie napełnić układ chłodniczy.
Spis treści:
- Kiedy wykonać odzysk czynnika chłodniczego?
- Spalona lub zatarta sprężarka
- Uszkodzenie innego elementu układu chłodniczego
- Utrata właściwości termodynamicznych czynnika chłodniczego
- Metody odzysku czynnika chłodniczego?
- Metoda parowa
- Metoda odzysku parowo-cieczowa
- Metoda odzysku push and pull
- Jak wykonać odzysk czynnika za pomocą stacji odzysku krok po kroku?
- Odzysk czynnika – sposób podłączenia
- Schemat podpięcia z użyciem manometrów
- Schemat podpięcia bez użycia manometrów
Kiedy wykonać odzysk czynnika chłodniczego?
Odzysk czynnika chłodniczego wykonujemy w kilku przypadkach. Nie należy tego procesu nadużywać w działających układach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kiedy więc wykonać proces odzysku czynnika?
Spalona lub zatarta sprężarka.
Bezapelacyjnie mamy tu do czynienia z sytuacją kiedy cały czynnik powinniśmy odzyskać do zbiornika. Przykładem takiego zbiornika jest butla do czynników chłodniczych lub butla dwuzaworowa. Butle tego typu powinny być zakończone adapterem redukcyjnym 21,8 mm x 1/4″ SAE, który nie jest standardowym wyposażeniem butli. Przy każdym tego typu procesie istotne jest sprawdzenie stanu oleju w sprężarce, analizatorem kwasowości. Jeżeli okaże się, że olej został zakwaszony, całość czynnika chłodniczego odzyskujemy i odsyłamy do PROZON-u celem jego regeneracji. Konieczne wtedy jest płukanie całej instalacji chłodniczej przeznaczonym do tego środkiem np. Sysclean Blue lub Sysclean Green.
Uszkodzenie innego elementu układu chłodniczego.
W przypadku uszkodzenia innych elementów układu chłodniczego biorących udział w przepływie czynnika nie zawsze musimy odzyskiwać czynnik z układu. W większości przypadków wystarczy ściągnięcie czynnika do sprężarki i wykonanie naprawy. Szczególnym przypadkiem są duże układy chłodnicze (np. VRFy), gdzie ilość chłodziwa przekracza pojemność sprężarki. W takim wypadku konieczne jest określenie pojemności sprężarki i odzyskanie jedynie nadmiaru czynnika chłodniczego.
Utrata właściwości termodynamicznych czynnika chłodniczego.
Większość nowych czynników stosowanych dzisiaj w klimatyzacji jak R32 lub R410a to czynniki zeotropowe. Oznacza to, że składniki mieszaniny posiadają podobną temperaturę odparowania i ubytek czynnika nie wpływa znacznie na procentową zmianę jego składu. Sytuacja ma się zupełnie inaczej w przypadku czynników azeotropowych takich jak r407c. W przypadku tego typu czynników drobny wyciek sprawia, że czynnik traci swoje właściwości i należy go wymienić. Konieczne jest wtedy wykonanie odzysku czynnika do butli chłodniczej i odesłanie go do regeneracji.
Metody odzysku czynnika chłodniczego?
Na początku należy wybrać metodę odzysku czynnika. Do dyspozycji mamy metodę parową, parowo-cieczową i push-pull.
Metoda parowa
Metoda parowa odzysku polega na ściągnięciu czynnika ze strony ssawnej instalacji. Jeśli stacja nie jest wyposażona w zawór, należy użyć nożyc ewakuacyjnych lub zaworu ewakuacyjnego. Procedurę odzysku wykonuje się na odłączonym agregacie, jednak warto pamiętać o otwarciu zaworów, do czego niezbędne będą magnesy serwisowe.
W celu prawidłowego podłączenia instalacji połączyć wężyk ze stacji manowakuometru do strony ssawnej sprężarki. Drugi wąż manowakuometru z kolei należy podłączyć do stacji odzysku. Z kolei wyjście ze stacji odzysku chłodniczego podłączyć do butli do odzysku chłodniczego. Na tym etapie można włączyć i wytarować wagę.
Następnie odkręcić poszczególne zawory: na butli, na wężu, wyjściu ze stacji, zawór na wężu na ssaniu i zawór na manometrach, a także należy otworzyć zawór serwisowy, aby wpuścić czynnik do węża ze strony ssawnej. Nie ruszać zaworu wyjściowego ze stacji. Gdy czynnik znajduje się w wężykach, można uruchomić stację do odzysku.
Metoda odzysku parowo-cieczowa.
Metoda ta stosowana jest w większych instalacjach chłodniczych wyposażonych w zbiornik ciekłego czynnika. Różni się od metody parowej tym, że należy podłączyć wąż wysokiego ciśnienia do zbiornika ciekłego czynnika. Technika ta pozwala w krótszym czasie odzyskać czynnik chłodniczy z instalacji. Będzie on również częściowo zasilał stację w postaci ciekłej. Kolejne etapy odzysku przeprowadzane są identycznie jak w metodzie parowej.
Metoda odzysku push and pull.
Stosowana jest w dużych instalacjach chłodniczych, gdyż skraca czas odzysku czynnika w stosunku do metody parowej i parowo-cieczowej. Wymaga jednak innego podłączenia zarówno stacji odzysku, jak i węży do instalacji.
Sposób odzysku polega na jednoczesnym wypompowywaniu czynnika w postaci pary na stronę ssawną urządzenia i wypychaniu ciekłego czynnika ze zbiornika cieczy. Tutaj niezbędna jest butla z zaworem dwudrożnym.
Do zaworu parowego podłączyć należy wężyk wejścia stacji odzysku, a także zbiornik ciekłego czynnika pod zawór cieczowy. Następnie stronę tłoczną, a więc ze stacji odzysku, podłączyć pod stronę ssania agregatu, a zbiornik ciekłego czynnika pod wąż prowadzący do zaworu cieczowego butli do odzysku czynnika.
W celu umożliwienia przepływu czynnika z instalacji należy wkręcić trzpienie zaworów serwisowych aż do momentu pojawienia się ciśnienia na manometrach. Następnie odkręcić zawory kulowe na wężach, wytarować wagę i odkręcić wszystkie zawory. Na koniec uruchomić stacje odzysku czynnika chłodniczego.
Wszystkie metody wymagają uprzedniego otwarcia wszystkich zaworów elektromagnetycznych normalnie zamkniętych. Umożliwia to przepływ czynnika przez cały obieg chłodniczy.
Jak wykonać odzysk czynnika za pomocą stacji odzysku krok po kroku ?
Na początku musimy przygotować parę niezbędnych elementów, które będą nam niezbędne podczas wykonywania pracy. Podstawowymi narzędziami i akcesoriami użytymi w czasie odzysku będą
- Manometry lub manometry elektroniczne
- Stacja odzysku, (dowiedz się więcej o stacjach odzysku czynnika kliknij tutaj)
- Filtr
- Butla do odzysku (2 zaworowa)
- 4 sztuki węży chłodniczych (najlepiej z zaworami)
- Waga chłodnicza
Odzysk czynnika – sposób podłączenia
- Na początku należy wykonać podłączenie pomiędzy zaworami serwisowymi jednostki klimatyzacyjnej a manometrami chłodniczymi.
- W kolejnym kroku łączymy manometry ze stacją odzysku czynnika, używając węża serwisowego roboczego (żółtego) do strony ssawnej INPUT stacji odzysku czynnika. (PAMIĘTAJ: przed wejściem do stacji odzysku czynnika należy podpiąć filtry cząstek stałych).
- Wykonać podłączenie strony tłoczącej stacji odzysku czynnika do zbiornika na czynnik – butli
- Pustą butlę umieścić na wadze i wykonać tarowanie. (Butle napełnia się do około 80% całkowitej pojemności).