Blog

Anemometr – pomiary skuteczności wentylacji

Anemometr - pomiary skuteczności wentylacji

Anemometr wiatraczkowy to urządzenie służące do pomiaru prędkości przepływającego powietrza w m/s. Jak można więc wykorzystać je do pomiarów skuteczności wentylacji, których wartość wyrażona jest w m3/h?

Anemometr skrzydełkowy – metodologia pomiarów zaworów i kratek wentylacyjnych

Do wykonania pomiaru skuteczności wentylacji za pomocą anemometru potrzebujemy na początku określić powierzchnię czynną mierzonego nawiewnika/wywiewnika. Możemy to zrobić za pomocą tabel producenta, w których określona jest realna powierzchnia kratki w danym rozmiarze. Jeżeli nie mamy takiej informacji – możemy zmierzyć całkowitą powierzchnię kratki i pomnożyć ją przez przyjęty współczynnik poprawkowy, który zazwyczaj wynosi od 50-80% powierzchni całkowitej [m2].

W następnym kroku za pomocą dowolnego anemometru (np. Testo 410-1 lub Testo 410-2 lub Testo 417 lub Testo Smart 410i) uśredniamy wartość przepływającego powietrza po całej powierzonej powierzchni [m/s]. Po wykonaniu tego pomiaru zostaje nam pomnożenie przez siebie dwóch wcześniej zmierzonych wartości i sprowadzenie wyniku z m3/s do m3/h.

Celem wykonania dokładnego pomiaru konieczne jest zastosowanie rękawu pomiarowego okrągłego lub kwadratowego dostępnego w roszerzonej wersji wcześniej wspomnianego miernika – Anemometr Testo 417-1. Dzięki objęciu całej mierzonej powierzchni rękawem z uszczelką mamy pewność, że pomiar wykonany jest prawidłowo.

Jak prawidłowo wykonać pomiar prędkości na nawiewniku wirowym lub wentylatorze za pomocą anemometru?

Wspomniana w poprzednim akapicie metodologia pomiarów nie sprawdza się podczas próby zmierzenia przepływu na nawiewnikach wirowych i wentylatorach. Wynika to z faktu, że powietrze wprowadzone ruch wirowy bezpośrednio przekłada rotację powietrza na skrzydełka anemometru. Skutkiem tego może być zarówno obniżenie, jak i znaczne zwiększenie wartości pomiarowej w zależności od kierunku rotacji powietrza. Aby pozbyć się błędu pomiaru musimy koniecznie wyprostować strumień powietrza. Do tego celu możemy wykorzystać prostownicę strumienia powietrza będącą częścią kolejnej rozbudowy bestselleru niemieckiego producenta Testo 417-2 .

Inne artykuły